CO TO JEST "INCI"?
Wg prawa Unii Europejskiej skład każdego produktu kosmetycznego, musi mieć swoje nazewnictwo w INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Dokładna informacja powinna znajdować się na opakowaniu produktu lub dołączonej ulotce. Nazewnictwo jest miedzynarodowe a ścisła lista składników, które muszą być wypisane w kolejności ilościowo - malejącej została ustalona dopiero w 1997 r.
Wg prawa substancje, które stanowią mniej niż 1% pojemności danego produktu mogą być nieuporządkowane i wypisane na końcu listy składników. Oznaczenia substancji składają się z chemicznych określeń w jezyku angielskim i łacińskich nazw roślin.
Kolory farb są oznczone jedynie numerem, tzw. Color-Index (CI). Niestety przepisy dotyczące deklarowania na opakowaniu użytego koloru (barwnika) w danym produkcie nadal są niedokładne. Jeśli producent oferuje paletę składającą się z różnych kolorów wówczas na opakowaniu mogą wystąpić oznaczenia wszystkich kolorów użyte w danej palecie produktu. W ten sposób nie da się niestety ustalić, jaki kolor został użyty w konkretnym produkcie. Dodatkowym problemem, może być również rozszyfrowanie zawartych w kosmetykach substancji zapachowych. Mogą być one określone jako „perfum” lub "zapach", choć pod tą nazwą kryją się setki rozmaitych substancji zapachowych. Od 2005 roku 26 z nich musi być zadeklarowanych na opakowaniu, lecz również tylko wtedy, gdy uzgodniona koncentracja substancji w produkcie zostanie przekroczona. W produktach, które pozostają na ciele (np. krem, balsam do ciała), muszą te substancje zostać wyliczone, gdy ich zawartość przekracza 10mg/kg produktu, a w kosmetykach zmywalnych (żel pod prysznic), gdy ich zawartość przekracza 100 mg/kg produktu.
Poniżej lista 26 substancji zapachowych:
Amylcinnamal
Benzylalkohol
Cinnamylalkohol
Citral
Eugenol
Hydroxycitronellal
Isoeugenol
Amylcinnamylalkohol
Benzylsalicylat
Cinnamal
Cumarin
Geraniol
Hxdroxymethylpentylcyclo-hexencarboxaldehyd
Anisylalkohol
Benzylcinnamat
Farnesol
2-(4-tert-Butylbenzyl)propionaldehyd
Linalool
Benzylbenzoat
Citronellol
Hexylcinnamaldehyd
d-Limonen
Methylheptincarbonat
3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one
Eichenmoosextrakt
Baummoosextrakt
Dzięki znajomości tej listy, osobom o wrażliwej skórze oraz alergikom łatwiej jest dobrać właściwy produkt unikając substancji zapachowych.
Od 1 grudnia 2006 roku Unia Europejska wprowadziła również zakaz stosowania 22 substancji (tzw. aminów aromatycznych) będących jednym ze składników farb do włosów:
6-Methoxy-2,3-Pyridinediamine and its HCl salt
2,3-Naphthalenediol
2,4-Diaminodiphenylamine
2,6-Bis(2-Hydroxyethoxy)-3,5-Pyridinediamine
2-Methoxymethyl-p-Aminophenol
4,5-Diamino-1-Methylpyrazole and its HCl salt
4,5-Diamino-1-((4-Chlorophenyl)Methyl)-1H-Pyrazole Sulfate
4-Chloro-2-Aminophenol
4-Hydroxyindole
4-Methoxytoluene-2,5-Diamine and its HCl salt
5-Amino-4-Fluoro-2-Methylphenol Sulfate
N,N-Diethyl-m-Aminophenol
N,N-Dimethyl-2,6-Pyridinediamine and its HCl salt
N-Cyclopentyl-m-Aminophenol
N-(2-Methoxyethyl)-p-phenylenediamine and its HCl salt
2,4-Diamino-5-methylphenetol and its HCl salt
1,7-Naphthalenediol
3,4-Diaminobenzoic acid
2-Aminomethyl-p-aminophenol and its HCl salt
Solvent Red 1 (CI 12150)
Acid Orange 24 (CI 20170)
Acid Red 73 (CI 27290)
Lista powyższych substancji jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowa i powoduje alergie, ale także przy dłuższym używaniu stanowi zagrożenie życia (prawdopodobienstwo zachorowania na raka pęcherza moczowego). Przez zakupieniem farby do włosów należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej składem. Podobnie w zakładach fryzjerskich powinno się upewnić, czy dany produkt jest bezpieczny dla zdrowia.
Poprawne odszyfrowanie składu kosmetyków jest nie tylko ważne, ze względu na zdrowie, stajemy się również świadomi używania w pełni naturalnych produktów nie tylko z ich nazwy.
Źródło artykułu: http://www.zdrowe-kosmetyki.pl/inci.php