Naturalne olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie.

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Naturalne olejki zapachowe są lotnymi związkami pozyskanymi z różnych części roślin.

Uzyskuje się je metodami destylacji parą wodną, wyciskania.

W swoim składzie zawierają od kilku do kilkudziesięciu związków o różnym stężeniu.

Charakterystyczną cechą olejków eterycznych jest ich intensywny zapach. Zwykle wyróżniają się jedną, dominującą nutą zapachową.

Czym charakteryzują się olejki eteryczne?

Olejki przede wszystkim zawierają lotne związki zwane terpenami, które wykazują działanie:

  • Przeciwzapalne — olejek lawendowy, tymiankowy, eukaliptusowy, szałwiowy
  • Antyseptyczne — olejek lawendowy, bazylikowy, miętowy, rozmarynowy
  • Przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, np. olejek melisowy, cedrowy)
  • Relaksująco-uspokajające — olejek lawendowy, rumiankowy
  • Rozgrzewające — olejek kamforowy

Na uwagę zasługuje przede wszystkim moc przywracania równowagi duchowej, dzięki zawartości lotnych substancji zapachowych.

Współczesna medycyna nadal odkrywa moc olejków zapachowych, które są esencją każdej rośliny.

Zastosowanie olejków eterycznych w kosmetyce

Dzięki właściwościom fizykochemicznym olejki znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. Chociaż zwykle procentowa zawartość ekologicznych olejków eterycznych w kosmetykach jest niewielka, nie przekracza 1%. A czy wiesz jakie były początki aromaterapii?

Należy zwrócić również uwagę na dużą zdolność penetracji olejków zapachowych w głąb naskórka. Kosmetyki zawierające w swoim składzie olejki eteryczne zdecydowanie będą łatwiej przenikać przez warstwę zewnętrzną skóry, tzw. warstwę rogową, powodując tym samym łatwiejsze przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry.

Bezcenną właściwością naturalnych olejków eterycznych jest ich działanie antyoksydacyjne. Oznacza to działanie ochronne, uniemożliwiające powstanie negatywnych zmian w obrębie komórek skóry, czy włosów, na które dany kosmetyk się nakłada.

Olejki eteryczne odstraszające owady

W związku ze zmianami, jakie zachodzą w otaczającej nas przyrodzie, sezonowo pojawiają się plagi różnych owadów.

W tym zakresie zostały wykorzystane właściwości naturalnych olejków eterycznych jako naturalnych repelentów, czyli preparatów odstraszających owady.

Na uwagę zasługuje, chociażby olejek bazyliowy, cytrynowy, eukaliptusowy, melisowy, rozmarynowy czy lawendowy. Okazuje się, że największy wpływ na właściwości odstraszające owady mają w olejkach eterycznych składniki takie jak: limonen i kamfora, 4-terpineol, 1-α-terpineol, α-tujon i β-tujon, α-pinen, cytronelol oraz tymol.

Olejki eteryczne w aromaterapii

Aromaterapia należy do kanwy medycyny niekonwencjonalnej i opiera się na działaniu na organizm człowieka za pośrednictwem zapachów. Odbywa się to poprzez inhalacje, masaże, okłady i kąpiele z wykorzystaniem olejków eterycznych.

W czasie inhalacji składniki olejków unoszą się wraz z parą wodną i działają bezpośrednio na drogi oddechowe.

W celu wykonania inhalacji do inhalatora lub jakiegokolwiek naczynia z gorącą wodą należy dodać 5-6 kropli naszego ulubionego olejku i wdychać unoszące się opary.

Z kolei, aby olejek zastosować do masażu, wystarczy rozprowadzić w oleju roślinnym lub oliwce, dosłownie kilka kropli olejku.

Podczas kąpieli zaleca się, aby nie dodawać olejku bezpośrednio do wody, ale skorzystać w łazience z naturalnych olejków eterycznych do dyfuzora.

Olejki eteryczne o działaniu przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym

Wiele olejków eterycznych charakteryzuje się silnymi właściwości antydrobnoustrojowymi, dzięki czemu wykorzystywane są np. w produktach do pielęgnacji skóry trądzikowej czy w żelach do dezynfekcji rąk.

Przykładowe olejki o działaniu antydrobnoustrojowym: olejek rozmarynowy, lawendowy, tymiankowy, eukaliptusowy, szałwiowy, czy też olejek z drzewa herbacianego.

Olejki eteryczne jak używać?

Najczęściej olejki eteryczne wykorzystuje się na trzy sposoby: miejscowo na skórę, np. do masażu, poprzez inhalacje, kąpiele, sauny, a także do aromaterapii. Nie należy stosować ich doustnie. Warto również wykonać prosty też uczuleniowy, gdyż niektóre olejki, zwłaszcza te pochodzące z krajów egzotycznych mogą wywoływać reakcję uczuleniową.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie olejki można dowolnie mieszać i wykorzystywać w jednym kosmetyku. Nie powinno się stosować olejku eterycznego bezpośrednio na skórę – powinno się go do tego celu odpowiednio przygotować, mieszając z olejem roślinnym. Wyjątkiem są olejki eteryczne z lawendy, róży i drzewa herbacianego, które mogą być stosowane bezpośrednio na skórę.

Olejki eteryczne w ofercie sklepu Naturaorganika.pl

W sklepie internetowym Naturaorganika.pl znajdziesz tylko naturalne olejki eteryczne, marki Etja. Zobacz 10 najlepszych olejków oczyszczających.

Wybraliśmy te olejki z uwagi na fakt, że są po pierwsze produkowane przez polskiego producenta, a nasz sklep internetowy z kosmetykami naturalnymi w dobie pandemii wspiera polskie marki. Po drugie według deklaracji producenta naturalne olejki eteryczne z certyfikatem spełniają wszystkie normy dopuszczenia do obrotu, warunki IFRA, karty bezpieczeństwa, analizy laboratoryjne, są przebadane dermatologicznie.

Dodatkowo posiadają wymaganą rejestrację kosmetyczną CPNP zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.

Dzięki temu możemy zagwarantować Państwu tylko produkty najwyższej jakości.

Inne wpisy

Czy warto wybierać naturalne szampony do włosów?

Czy warto wybierać naturalne szampony do włosów?

Czym różnią się szampony naturalne od szamponów z drogerii? Czy po zastosowaniu naturalnego szamponu zobaczymy różnice? Czy warto je wypróbować? Czytaj dalej
Naturalne olejki do włosów - jakie wybrać i jak stosować?

Naturalne olejki do włosów - jakie wybrać i jak stosować?

Olejki do włosów farbowanych, olejki na łysienie i wypadanie, czy olejki bez powodu? Zobacz jak dbać o każdy rodzaj włosów dzięki olejkom naturalnym. Czytaj dalej
Nowe serie w Make me bio - Garden Roses, Orange Energy, Face Beauty

Nowe serie w Make me bio - Garden Roses, Orange Energy, Face Beauty

Odświeżona szata graficzna i sporo nowości. Poznaj je wszystkie! Czytaj dalej
Równowaga PEH w naturalnej pielęgnacji włosów

Równowaga PEH w naturalnej pielęgnacji włosów

Proteiny, emolienty i humektanty - brzmi skomplikowanie? Możliwe, że tak! Ale zdecydowanie to najlepszy sposób na zniszczone włosy. Sprawdź! Czytaj dalej

Komentarze (0)

Produkt dodany do ulubionych