- Najnowsze wpisy
- 0 polubień
- 1871 odwiedzin
- 0 komentarzy
Czym jest równowaga PEH?
Skrót PEH to pierwsze litery trzech grup składników aktywnych.
P to proteiny, czyli składniki strukturalne, budulcowe, których głównym zadanie jest uzupełnianie ubytków włosa. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku określenie porowatości włosów.
E to emolienty, czyli wszelkie substancje tłuszczowe tworzące powłokę ochronną na powierzchni włosa.
Zapobiegającą utracie wilgotności, innych cennych składników oraz przedostawaniu się z zewnątrz szkodliwych substancji uszkadzających strukturę włosa.
H to humektanty, czyli składniki nawilżające.
Zachowanie równowagi pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami w pielęgnacji włosów, przyczyni się do poprawy ich kondycji.
Równowaga PEH plan — czyli jak osiągnąć równowagę PEH?
W celu osiągnięcia równowagi PEH emolienty powinny równoważyć się z proteinami oraz humektantami. Nie jest jednak powiedziane, że w składzie danego kosmetyku do włosów, muszą występować „po równo”. Warto przyjrzeć się dotychczasowej pielęgnacji włosów i testować ulubione kosmetyki, w jaki sposób działają na nasze włosy. Następnym krokiem będzie wypróbowanie nowych kosmetyków i ich wpływu na nasze włosy.
Podstawową zasadą dobrej pielęgnacji włosów, opartej na równowadze PEH, jest poznanie swoich włosów, ich potrzeb na daną grupę składników aktywnych.
Co się dzieje z włosami w przypadku zaburzenia równowagi PEH?
Proteiny to białka, składniki budulcowe włosów. W odżywkach odpowiadają za regenerację struktury włosa, wypełniają jego ubytki. Proteiny odpowiadają zatem za odżywienie włosów. Szczególnie potrzebują ich zawartości w kosmetykach, włosy zniszczone, farbowane, ale także włosy kręcone, które z natury posiadają wysoką porowatość. Dzięki zawartości protein, włosy niskoporowate mogą zyskać większą objętość.
Niedobór protein: włosy matowe, oklapnięte, pozbawione objętości, słaby skręt włosów kręconych.
Nadmiar protein: sztywne, matowe, plączące się włosy, puszenie się włosów .
Proteiny zawarte w maskach i odżywkach to: keratyna, elastyna, aminokwasy, jedwab, kolagen, proteiny hydrolizowane.
Przykładowe kosmetyki:
Anwen — Winogrona i Keratyna — Maska do Włosów Średnioporowatych
Anwen — Proteinowa Orchidea — Odżywka do Włosów o Wysokiej Porowatości
Emolienty na powierzchni włosa tworzą ochronną powłokę zapobiegającą nadmiernej utracie wilgoci. Chronią także włosy przed wnikaniem składników z zewnątrz. Dzięki emolientom włosy stają się gładkie i błyszczące. Są rozwiązaniem na problem puszenia i elektryzowania się włosów, dlatego szczególnie znaczenie mają w pielęgnacji włosów wysoko i średnioporowatych. W przypadku włosów o niskiej porowatości emolienty mogą je łatwo obciążyć i sprawić, że staną się tłuste.
Niedobór emolientów: elektryzujące, puszące się włosy bez blasku.
Nadmiar emolientów: tłuste, obciążone, strączkujące się włosy.
Przykłady: oleje, masła, alkohole tłuszczowe, silikony, parafina, woski
Przykładowe kosmetyki:
Anwen – Emolientowa Róża – Odżywka do włosów o wysokiej porowatości
Humektanty to składniki aktywne o działaniu nawilżającym. Zdrowy włos zawiera ok. 10% wody. Każdy rodzaj włosów zatem wymaga nawilżenia, szczególnie jednak ma to znaczenie w przypadku włosów niskoporowatych. To, w jaki sposób humektanty działają na nasze włosy, zależy w dużej mierze od wilgotności i temperatury. Gdy na zewnątrz panuje wilgoć, a włosy mają tendencję do puszenia się, należy ograniczyć stosowanie produktów z humektantami.
Niedobór humektantów: matowe, oklapnięte, suche włosy.
Nadmiar humektantów: puszące się, plączące włosy.
Przykłady: gliceryna, aloes, panthenol, miód, mocznik, kwas hialuronowy, propolis, niacynamide, kwas mlekowy, cukier (miód), kwas hialuronowy, żel lniany, witamina E i glikol propylenowy
Przykładowe kosmetyki:
Anwen – Nawilżający Bez — Odżywka do włosów o różnej porowatości
Inne wpisy
Komentarze (0)