- Najnowsze wpisy
- 0 polubień
- 1360 odwiedzin
- 0 komentarzy
Jeśli zależy nam na skutecznej pielęgnacji powinniśmy przywiązywać uwagę do składu danego kosmetyku. Jednak wymaga to sporej wiedzy i jest dosyć czasochłonne. Dzięki przeróżnym organizacjom, które certyfikują kosmetyki naturalne i organiczne a także produkty ekologiczne mamy ten problem z głowy. Kosmetyki naturalne to nie tylko bezpieczeństwo i certyfikat, to także zachowanie harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą.
Certyfikat określa w jakiś warunkach wyprodukowano dany produkt oraz z jakich surowców roślinnych. Kupując certyfikowane produkty mamy pewność, że produkt powstał ze składników najwyższej jakości z zachowaniem wszelkich standardów ekologicznych zgodnych z zasadami rynku FAIR TRADE. Dzięki świadomemu wybraniu kosmetyków naturalnych wiemy, że skład kosmetyku został sprawdzony przez specjalistów uznanych instytucji certyfikujących.
Ecocert - Organizacja określa normy dla kosmetyków naturalnych, ekologicznych oraz organicznych. Głowna siedziba organizacji znajduje się we Francji. Certyfikacja dzieli kosmetyki na dwie grupy: 1. Kosmetyki naturalne - co najmniej 95% surowców musi być naturalnych a min. 5% surowców i 50% substancji roślinnych musi pochodzić z upraw ekologicznych (są to składniki organiczne z certyfikatem). 2. Kosmetyki ekologiczne i organiczne - tak jak w przypadku kosmetyków naturalnych, 95% surowców musi być naturalnych a min 10% surowców i min 95% substancji roślinnych musi pochodzić z upraw ekologicznych (składniki organiczne z certyfikatem).
USDA - (United States Department od Agriculture) - Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Rząd dokonujący m.in. regulacji standardów upraw organicznych oraz przyznający certyfikat upraw spełniającym ich standardy. 95% składu kosmetyku musi być organiczna i nie może posiadać syntetycznych konserwantów oraz przypadków chemicznego przetwarzania składników."
BDiH - Certyfikat "Kontrollierte Natur-Kosmetik" oznacza duży nacisk na nowoczesną, naturalną i delikatną pielęgnację. Do produkcji kosmetyków używane są naturalne surowce: oleje roślinne, woski, ekstrakty ziołowe, wody kwiatowe, olejki eteryczne, tłuszcze, substancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.
Icea - włoska organizacja certyfikująca żywność i eco/bio-kosmetyki. Kosmetyki wg tej organizacji mogą być uznane jako kosmetyki ekologiczne (ECO), organiczne (BIO) oraz produkowane zgodnie z zasadami uczciwego handlu (FAIR TRADE). Kosmetyki z certyfikatem ICEA gwarantują: - kosmetyki nietestowane na zwierzętach - nie zawierające substancji z roślin modyfikowanych genetycznie (bez GMO) - kosmetyki, które nie wytwarzają promieniowania jonizującego - składniki w kosmetykach pochodzą wyłącznie z certyfikowanych upraw ekologicznych - nie zawierają szkodliwych substancji i syntetycznych składników chemicznych, parabenów, pochodnych ropy naftowej - proces produkcji jak i same produkty są przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka - kosmetyki nie zawierają surowców roślinnych uważanych za niebezpieczne, stwarzające zagrożenie, alergenów, substancji drażniących i mogących wyrządzić szkodę dla zdrowia człowieka - kosmetyki zmniejszają negatywny wpływ na środowisko co oznacza, że są produkowane w opakowaniach nadających się do recyklingu - kosmetyki są przebadane dermatologicznie.
Cosmebio gwarantuje, że kosmetyki zawierają głównie składniki naturalne i pochodzenia naturalnego. Produkty są oznaczone logo BIO lub ECO. Kosmetyk oznaczony tym logo musi zawierać co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego. Nie wolno stosować syntetycznych zapachów, barwników i konserwantów.
Natrue - międzynarodowe stowarzyszeniem non-profit w Brukseli. Organizacja certyfikuje produkcję kosmetyków naturalnych i organicznych. Certyfikacja Natrue wyróżnia trzy grupy kosmetyków: - kosmetyki naturalne - kosmetyk składa się z surowców naturalnych, identycznych z naturalnymi i niemal naturalnych oraz wody. Kosmetyki naturalne wg certyfikacji Natrue nie mogą zawierać w składzie m.in. wazeliny, silikonów, PEG, GMO, glikoli propylenowych, pochodnych ropy naftowej, syntetycznych barwników i aromatów, surowców z martwych zwierząt, parabenów. - kosmetyki naturalne ze składnikami organicznymi - kosmetyki zawierające co najmniej 70% składników naturalnych pochodzących z nadzorowanych upraw ekologicznych i/lub kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z normami wskazanymi w przepisach ekologicznych UE. Kosmetyki w tej grupie muszą również zawierać min. 20% substancji naturalnych, nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% sybstancji niemal naturalnych. - kosmetyki organiczne - spełniające wymagania ustanowione przez Natrue dla powyższych dwóch grup kosmetyków oraz co najmniej 95% składników naturalnych powinno pochodzić z nadzorowanych upraw ekologicznych i/lub kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z normami wskazanymi w przepisach ekologicznych UE. Kosmetyki w tej grupie muszą również zawierać min. 20% substancji naturalnych, nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych.
Vegan - Towarzystwo Vegańskie (znak Vegan Society) jest przypisany produktom spełniającym szereg standardów skupionych wokół idei - wolne od składników pochodzących od zwierząt oraz nie testowane na zwierzętach. Dotyczy to zarówno produktu jak również jego składników użytych podczas produkcji.
Euroliść - Przyznawany produktom ekologicznym u UE. Gwarantuje co najmniej 95% naturalności danego produktu oraz brak sztucznych ulepszaczy czy składników GMO użytych do jego produkcji. Certyfikat gwarantuje brak stosowania na roślinach szkodliwych chemikaliów oraz dbałość o środowisko naturalne i oszczędność energii.
Soil Association - Certyfikat organiczności, który gwarantuje, że produkt: - zawiera maksymalną możliwą ilość składników organicznych - jest organiczny w 95% lub jeśli nie ma wystarczającej ilości składników organicznych, jest organiczny w przynajmniej 70% i ma opis "ze składnikami organicznymi" - jest wolny od składników znanych jako potencjalnie toksyczne dla ludzi oraz środowiska (parabeny, SLS, DEA, TEA, MEA, triclosan itp.).
Demeter - Niemieckie stowarzyszenie producentów ekologicznych. Jako pierwsze ustanowiło wymagania wobec producentów kosmetyków naturalnych a firma TAUTROPFEN spełniła je w 1989r. jako pierwsza. Demeter jest pierwszą firmą, która produkuje kosmetyki wytwarzane wg warunków bio-dynamic.
Inne wpisy
Komentarze (0)