- Najnowsze wpisy
- 0 polubień
- 1036 odwiedzin
- 0 komentarzy
Na czym polega nutritarianizm?
Twórcą filozofii jest amerykański lekarz i dietetyk dr Joel Fuhrman. Najważniejszym założeniem diety nutritariańskiej jest skupienie się na składzie pożywienia pod względem zawartości witamin oraz minerałów. Na drugim planie znajdują sie zbilansowane tłuszcze, węglowodany i białka. Dobieranie wszystkich produktów żywnościowych opiera się na skali ANDI (Aggregate Nutrient Density Index).
Jedną z głównych celów diety nutritariańskiej jest spożywanie posiłków o dużej gęstości odżywczej. Dokładną ocenę tego parametru pokazuje skala ANDI, dzięki której możemy się dowiedzieć jakie produkty mają najwięcej składników odżywczych przypadających na 1 kcal. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej składników odżywczych będą miały zielone warzywa - jarmuż, szpinak, brokuły, kapusta, sałata, brukselka. Bardzo zdrowe i równie odżywcze są także owoce, pestki, nasiona, orzechy czy też warzywa strączkowe. Należy odrzucać produkty przetworzone takie jak makarony, słodycze, czy słodkie napoje. Zdaniem dr Fuhrmana, dieta powinna być wprowadzona dla każdego. Jednak w przypadku osób chorych na cukrzycę lub nadciśnienie tętniczne - należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to skutkować potrzebą zmiany dawek przyjmowanych leków.
Jakie efekty przynosi nutritarianizm?
Przede wszystkim zrzucamy zbędne kilogramy. Wybierając zdrowe i nieprzetworzone produkty poprawiamy jakość swojego życia, co przekłada się na lepszą jakość snu, piękny wygląd, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób, zwiększenie odporności i witalności. W porównaniu do innych diet - nutritarianizm nie jest dietą okresową. Możemy ją stosować na stałe ponieważ opiera się na odżywczych i wartościowych dla zdrowia składnikach. Nie ograniczamy produktów tylko selekcjonujemy je na przydatne i zdrowe dla organizmu.
Podsumowując, nutritarianizm to:
- spożywanie naturalnych produktów roślinnych i bogatych w składniki odżywcze takie jak warzywa, owoce, rośliny strączkowe, pestki, nasiona i orzechy
- wyeliminowanie z diety lub znaczne ograniczenie produktów przetworzonych, toksycznych i pozbawionych składników pokarmowych takich jak napoje gazowane, słodziki, cukier, produkty wysoko przetworzone, żywność typu fast-food
- całkowitym lub znacznym wyeliminowaniu z diety produktów pochodzenia zwierzęcego (maksymalnie dwie porcje na tydzień).
Źródło: Joel Fuhrman - Jedz aby żyć zdrowo
Inne wpisy
Komentarze (0)